"ÇOCUKLARIN SESİ" OLARAK HEP BİRLİKTE..

YAVRUMUN YAVRUSU

YAVRUMUN YAVRUSU..
" Büyükebeveynlere Mektup"

Uzm.Birgül U.Bayoğlu
Bayındır Hastanesi, Pediatri Bölümü Çocuk Gelişimi Ünitesi bbayoglu@yandex.comHemen herkesin anılarında büyükebeveynlerle ilgili olumlu yaşantılar yer alır. Anne babanın izin vermediği şeylerin yapıldığı, sınırların az olduğu ya da eğlenceli aktivitelerin yaşandığı anlar genellikle onlarla yaşanır.

Belki de pek çoğumuz büyükanne-dede ziyaretlerini bu nedenle yüzümüzde sıcacık bir gülümsemeyle hatırlarız. Büyükanne ve dedeler de torunlarına karşı çocuklarına olduklarından daha anlayışlı ve sevecendirler.

Çocuk büyüten anne –babalar, kendi çocuklarını büyütmenin keyifli anlarını günlük yaşam temposu ve bireysel sorumlulukları arasında daha az yaşayabilirler.Çocukla birlikte yaşamanın tadını ancak büyükanne ve dede olduklarında farkederler çünkü bakım ve koruma sorumluluğu kalmamıştır, ev ve günlük yaşam işleri azalmış ya da önemini kaybetmiştir; doğal olarak günlük yaşam içinde torun en öenmli uğraşı konusu haline gelir.

Üstelik sorumluluğu olmadan yalnızca sevgi ve ilgi gösterebilme rahatlığı büyükanne ve dedeler için büyük mutluluk kaynağıdır. Elbette bu anılar oluşurken anne baba için zorlayıcı durumlar da yaşanır. Kendi kurallarıyla çocuğunu büyütmek isteyen anne-babalar büyüklerin sabırlı ve esnek yaklaşımının otoritelerini sarsacağını düşünürler.

Bazı ailelerde anne baba ile büyükler arasında çocuğun bakımı ve yetiştirilmesi ile ilgili görüş farkları da yaşanır. Nitekim çoğunluğun görüşü çocukların büyükebeveynlerin yanında daha ısrarcı ve anne-babayı dinlemez olduğu yönündedir.
Bu ortamlarda çocuklarla anne babalar arasında çatışma konularının sık yaşandığı ifade edilir. Gerçekten büyükanne ve dedeler çocukları şımartıyorlar mı? Bu soruyu anne babalar kendilerine daha dikkatli sormalılar.

Torunla olan ilişki şımartmak amaçlı mı yoksa koşulsuz sevgi ve ilginin bir göstergesi mi? Kendi büyükannenizle olan yaşantınızı hatırladığınızda ne hissediyorsunuz? Çocuğunuzun bu duyguları yaşamasını ister misiniz? Büyükebeveynler anne baba gibi kuralcı ve kararlı mı olmalılar? O zaman nasıl anımsayacaklar büyükanne ve dedelerini? Anne baba disiplini ile birleşen büyükanne-dede sevgisi çocuğumuza güzel anılar biriktirmez mi?

"Annelerden Büyükannelere.."

• Hamileliğim beni zorlayabilir. Size karşı sabırlı ve duyarlı olamayabilirim. Bu dönemde anlayışlı olmak size düşecektir. Doğumdan sonra beni dikkatle gözleyin. Sizin desteğinizle ilk aylardaki lohusalık zorluğunu atlatabilirim, atlatamazsam bilin ki daha ciddi yardıma ihtiyacım olacaktır.
• Doğumdan giysi seçimine kadar bizim seçimlerimiz hoşunuza gitmeyebilir ama bebeğimle anılarımın oluşmasında çok önemliler. Fikrinizi öğrenmek isterim ama son kararı bana bırakmanız beni mutlu eder.
• Bebeğimle ilk günlerimde emzirme ve bakımla ilgili sizden gelen eleştiriler beni üzer ve sizinle lişkimi bozar. Ne istediğimi ya da neye ihtiyacım olduğunu sormanız ve gerektiğinde sizden destek alabileceğimi bilmek sizinle ilişkimi güçlendirir.
• Bizimle konuşmadan torununuzla ilgili planlar yapmayın ya da kararlar almayın. Sizin için değerli olduğunu bilmek çok güzel ama o öncelikle bizimle büyümeyi öğrenmeli.
• İlk kez çocuk sahibi oluyorum, heyecanlı olabilirim ve planlar yapmak isterim.
• Çocuğumu yetiştirmekle ilgili kendi dünya görüşüm olacaktır ve buna saygı duyulmasını beklerim.
• Bakım konusunda yardıma gereksinim duyabilirim ama görüşlerimin alınmasını da isterim.
• Ev kurallarımızı onaylamasanız bile saygı duymanızı ve bizi desteklemenizi beklerim.
• Çocuğumuzla ilişkinizde bizim hoşlanmadığımızı bildiğimiz davranışları azaltmanızı ya da kontrol etmenizi beklerim.
• Anne/baba olarak en iyiyi yapmaya çalıştığımı çocuğum sizden de duymalı.
• Büyükanne ve dede olarak torununuza kıyamadığınızın farkındayım; küçük kaçamaklara izin vereceğinizi biliyorum ve anlıyorum.
• Annelik ya da babalığımızı beğenmiyorsanız bile aile iletişimimizi bozmamaya çabalayın. Zamanla değişebiliriz.
• Çocuğumuza daima iyi insan olmanın yollarını öğretin. Paylaşmak, başkalarına saygılı olmak, karşındakini incitmemek ve diğer yaşam öğretilerini sizin anılarınızla daha iyi öğrenecektir.
• Torununuz sizinle oyun oynamaya bayılacaktır çünkü bizim zamanımız olmayacak. Televizyonu kapatın ve bol bol oyun oynayın, sohbet edin.
• Biz çocuğumuza karşı fazla sabırlı olamayabiliriz ama siz de sabırlı olurken sınır ve kuralları öğrenmesine destek olun.
• Bize ve çocuğumuza anılarınızı ve yaşantınızdan örnekleri anlatın. Hikaye şeklinde anlatılan şeyler daha kolay öğrenilir.
Saat