"ÇOCUKLARIN SESİ" OLARAK HEP BİRLİKTE..

Anne Baba Olmaya Hazır Mıyız?

ÇOCUK SAHİBİ OLMANIN DAYANILMAZ CAZİBESİ

Çocuk sahibi olmak gerçekten de cazibeli bir düş mü, kaldırılması zor bir yük müdür? Birlikte sürdürülen bir yaşamın zaman içindeki en önemli beklentisi kuşkusuz çocuk sahibi olmaktır. Çiftler bir yandan evlilik kurumuna adım atarken diğer taraftan birlikte bir çocuk yetiştirmeyi de planlar, hedeflerler. Ancak çocuk sahibi olmaya karar vermeden önce eşlerin dikkatli ve ayrıntılı düşünmeleri hem kendileri hem de doğacak çocukla gelecekleri açısından önemlidir.

Günümüzde evlilik, ortak yaşam ve aile kavramı açısından pek çok sorumluluk da getirir. Bir çocuk anne karnından başlayarak doğum ve doğum sonrası dönemde pek çok özveri ister. Bir annenin de bu dönemlerde hiç olmadığı kadar yoğun ilgi ve desteğe ihtiyacı vardır. Sürekli doktor kontrolleri, duygusal değişimler, olası problemler, ağrılar ve sonuçtaki doğum, düşünüldüğünden daha ağır bir yük getirir kadına. Zor anlarla başetmek için eşlerin birbirlerine destek olmaları gerekir. Dostlukların bile zaman içinde kurulduğunu düşünürsek iki yabancının aniden aynı yaşamı paylaşmaya başlaması "zor günlerin dostu" olacağı anlamını taşımayabilir her zaman. Hiç taşımayacağı anlamını da taşımaz elbette. Belki zamana ve birbirlerini daha iyi tanımaya gereksinim duyabilirler.

Bu sürede bebeğin ani ve beklenmedik katılımı bomba etkisi de yaratabilir ilişkide. Dışarıdan sorunsuz görünen sevgi ilişkilerinde bile bebekli dönem şaşılacak kadar problemli geçebilir. Eşler birbirine ne kadar yakın olur ne kadar birbirlerini anlamaya özen gösterirlerse bebekli yaşamın getirileri ile de o kadar güçlü baş edebilirler. Yuvada bir çocuğun varlığının beklentisi karşılıklı aşk dışında başka gereklilikleri beraberinde taşımalıdır. "Ben artık çocuk istiyorum" fikri çocuk yapmaya yeterli olmamalıdır. Ortak yaşama bir çocuğu katmakla ek sorunların olacağını, zaman zaman kaldırılamayacak bir yük hissedilebileceği, tartışmaların yaşanacağı öngörülmeli ve buna rağmen ‘ evet, bu çocuğu istiyoruz ‘ diyebilmelidir eşler. Bebek, ne iki aile üyeleri ne de eşler arasındaki sorunların çözümü olamaz.

Doğan bebeğin sağlık problemleri, belki engelli olabilme olasılığı, uzun süreli hastalık geçirme gibi zorlu süreçleri de olabilir. Özellikle uzun süreli sağlık sorunları ya da engelli bir bebek sahibi olmak her aileyi sarsar ve bu sorunlarla her bebek bekleyen ailenin karşılaşma olasılığı vardır. Öyle ise aile olmak için iyi bir anne- baba olmak, iyi anne-baba olmak için de saygılı ve uyumlu bir ilişki yürütmek gerekir. Anlayışlı ve sevgi dolu bir eş, aile içi sorun ne olursa olsun, sorunun çözülmesinde ya da hafiflemesinde en büyük destek olacaktır.
Şimdi!

Eğer çocuk yapmayı planlayan bir çift iseniz önce bakın bakalım eş olarak nasılsınız? Sorun ve konuşun eşinizle, birlikte uyumlu bir çift misiniz? Sorunlarla hele hele bebeklerinizin sorunları ile birlikte – omuz omuza baş edebiliyor musunuz? 

Unutmayın, bebek yalnızca evliliğin gereği değildir, sevginin, duyarlılığın getirisidir ve doğru zamanda doğru gerekçelerle planlanmalıdır. İşte o zaman o minik meleğin yüzüne bakıp " iyi ki doğurmuşum seni" diyebilirsiniz.

Uzm.Birgül U.Bayoğlu
Çocuk Gelişimi Ünitesi

www.cocuksesi.com


Saat