"ÇOCUKLARIN SESİ" OLARAK HEP BİRLİKTE..

Anasayfa

Değerli Okuyucu, 

Çocuk Gelişimi, anne karnından başlayarak ilk 6 yıl öncelikli olmak üzere 18 yaşına kadar çocukların başarılı bir birey olarak yaşamalarını sağlayacak girişimleri içeren bir bilim dalıdır. Bu girişimler anne baba olmaya karar verme anından itibaren başlatılmalıdır. Beyin gelişimini olumsuz etkileyecek yaşantılardan korumak ya da  engel olamadığımız durumlarda da en aza indirecek girişimleri en erken dönemde başlatmak asıl hedeftir.

2022 baharına girerken; geçtiğimiz iki yıl anılarımızda hep farklı olacak. Doğal yaşantımızdan nasıl uzaklaştığımızı, yeni normallere nasıl alıştığımızı, sevdiklerimize sarılamamanın acısını anımsayacağız. Yaşama bakış açımız değişti belki de. Sosyalleşememenin, çocuklarımızı dar alanlarda büyütmenin zorluklarını, kalabalık ailelerde aynı evde uzun saatleri geçirmenin sıkıntılarını farkettiğimiz aylar, umarım hepimizin hayatına olumlu çıktılar kazandırır.

Çocukların gelişimi,  krizlerin geçmesini ya da ebeveynlerin hazır olmasını beklemez. Geciktiğimiz her ay, çocuğumuzun yaşamından kaybettiğimiz zamandır. Çevrim içi görüşmelerle de çocuk büyütmenize destek olurum. GEÇ KALMAYIN!

Sağlıklı ve mutlu kalın!

----------------------------------

Uzm.Birgül U.Bayoğlu 
Çocuk Gelişimi ve Aile Sağlığı
Bayındır Söğütözü Hastanesi
Söğütözü.Çankaya. Ankara
Randevu: 0 312 2879000

Muayenehane : 

Kavaklıdere: Düzakın Aile Danışma Merkezi. Tunus cd.48-1 
              Tel: 0 312 804 9639

Çayyolu: Dr.Öge- Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
             Tel: 0 312 9050055

-----------------------------------------------

Bu sitedeki bilgiler, site adresi ve isim kaynak göstererek paylaşılabilir. Aksi durum yasal işlem gerektirir.

1-3 yaş arası çocuklarda gözlenen konuşamama ve komut almama otizm belirtisi olabilir mi?
Hangi yaştaki tepki öfke krizidir? Ne zaman, nasıl yaklaşmalı, nasıl sakinleştirilmelidir? Öfke krizi önlenebilir mi?
Korona virüs salgını küresel boyutta dünyayı etkiledi. Hem kendimizin hem de başkalarının sağlığını korumak için evden çıkmadığımız "EVDE KAL TÜRKİYE" sloganlarıyla yaşadığımız unutulmayacak bir dönemi yavaş yavaş geride bırakmayı ümit ediyoruz. Bu süreçte çocuklarla daha uzun zamanları bazen keyifli bazen sıkıntılı geçirdik. Çocukların gelişim sorunları geç farkedildi ya da nasıl müdahale edileceğine karar verilemedi. Konuşma sorunları, sosyal iletişim sorunları, davranış sorunları oluşmaya başladı. Özellikle annelerin kaygıları çocukları da olumsuz etkiledi. Daha da geç kalmadan pandemi döneminde 1-5 yaş arası olan çocukları kontrol etmek artık daha önemli. Beklemeyelim..
Çocukların isteklerinde direnmeleri doğaldır. Önemli olan bu istekleri doğru iletişimle yönlendirmeyi başarmaktır.
Anne -babalar için zorlu ve endişe yaratan konulardan biri tuvalet alışkanlığını kazandırmaktır. Yürümeye başlayan çocuğun artık tuvaletini söylemesi beklenir ancak genellikle çocuklar tuvalet ihtiyaçlarını kolayca söylemezler hatta bu konuyu anne ve baba için bir problem durum haline getirmekte son derece başarılıdırlar! ......
Benim farketmediğimi düşündüğün zamanlarda..
GDP - Anne Baba Rehberi ve Çocuk Sesi başlıklarıyla yayınına devam eden kitabım yeni baskısında GELİŞİMSEL EBEVEYNLİK" adıyla kitapçılarda. Annelere bir nefeslik katkı sağladıysa ne mutlu bana..
İlkokula hazırlık değerlendirmesi kreşlerde 5 yaş grubunda ve anasınıfına devam eden çocuklara yapılmalıdır. Ocak-Mayıs ayları arasında çocuğunuzu öğretmeni ya da doktoruyla bu açıdan birlikte değerlendirin..
Çocukla iletişim oyunla başlar. Oyun çocuğun dünyayı algılama ve öğrenme biçimidir. Dolayısıyla yalnızca oyuncaklarla değil günlük yaşamın genelinde oyun etkileşimini sürdürebilen ebeveynler, çocuklarıyla daha sağlıklı ilişki kurmayı başarabilirler...
Uzakta olmanız önemli değildi. Siz bana dünyanın her yerinden ulaşabildiniz; ben de "çocuklarınızın sesi" oldum. Sorularınız bir deniz yıldızı misali bir başka yaşamı değiştirebiliyorsa ne mutlu bize.. Her pazartesi moicocuk sayfasında birlikteyiz.
Bir ay ile 6,5 yaş arası çocukların gelişimini değerlendiren ve erken tanılama yönünden önemli olan Denver II Testi 3-6 ay, 12-18 ay, 2-3 yaş ve 4-5 yaş aralıklarında anne-baba ile birlikte yapılmalıdır. İlk değerlendirmenin 1 yaş öncesinde yapılması önerilir.
Saat