"ÇOCUKLARIN SESİ" OLARAK HEP BİRLİKTE..

KÜRESEL BİR SORUN: COVID-19 VE ÇOCUKLAR..
Temmuz 2021

Pandemi ile yaşanan 1,5 yılı geride bıraktık. Aşağıdaki metni ilk haftalarında kaleme almışım. Evde Kal Türkiye gibi bir söylemi bile yaşadık. Evde kaldık sağlık için, hayatta kalım için ama sonuçları da canımızı yakmaya başladı. Çocuklarımızla 24 saat geçirmeyi, eşlerimizle  aynı evde uzun saatler geçirmeyi bilmediğimizi farkettik. Ötelenen aile içi sorunlar görünür oldu, ilişkiler bozuldu, boşanma kararları hızlandı. Çocuklarımızın gelişimini izledik, zayıf yönlerini farkettik ama ne yapacağımızı bilemedik. Ev içinde nasıl keyif alınır hiç düşünmemişiz. Çocuklarımızı kurslara taşımız, hafta sonu AVM'lerde zaman öldürmüşüz. Covid-19, yaşam önceliklerimizi bir daha düşünmemizi de öğretti galiba. Öğrenecek, farkedecek, değişecek çok konumuz olacak sanırım..
Medyadan ve tüketimden uzakta, doğanın kucağında kendimize daha yakından baktığımız bir yaz mevsimini sağlıkla yaşamaya başlamak için hazırız artık..
------------------------------------------------------------------------------------------


Korona virüs salgını küresel boyutta dünyayı etkiledi. Hem kendimizin hem de başkalarının sağlığını korumak için evden çıkmadığımız bu günlerde eğlenceli ve eğitici uğraşlar planlamak zamanı etkili kullanmamızı sağlayacak. Bununla birlikte; ailemizle bağlarımız güçlenecek, birbirimizi daha yakından tanıma fırsatımız olacak, birbirimizi dinlemeye özen göstererek değer vermeyi öğreneceğiz, öğrenmeliyiz.
Tüm günü ev içinde birlikte geçirmek alışkın olmadığımız bir yaşam tarzı. Uzun saatler boyunca aynı ortamda bulunmak zorunda olunca planlama yapmak zorunlu olacak elbette. Planlama, birbirimizin sınırlarına saygı göstermemizi sağlayacaktır. Birlikte yapacağımız etkinliklerin karşılıklı keyif alınan konulardan seçilmesi, birlikte plan yaptıysak başka bir konu ya da günlük işlerle kesilmesine izin vermemek aramızdaki iletişimi sağlıklı kılar. Bazı aktivitelerin günlük yaşam işlerinin içine eklenmesi ev içi işlerinin de tamamlanmasını sağlar, zaman kazandırır.
"EVDE KAL TÜRKİYE" toplum sağlığımızı korumanın önemli bir adımı. Bir-iki hafta sosyalleşmeden geçireceğimiz bu günlerde her günümüzü kendi başımıza planlamanın tadını da çıkarmak gerekir.

• Okula gidecekmiş gibi güne erken başlayın.
• Kahvaltıyla başlayan aile yemekleri evde olunca 3 öğün olacaktır, her biri paylaşım zamanıdır.
• Ev işlerinin içinde hangilerini yapmak istediğini çocuklar belirleyebilir.
• Anılarımızı içeren fotoğraflara bakmak için çok iyi bir zaman bu. çektirdiğimiz fotoğrafların çoğunu unutuyoruz çünkü günlük koşturmaca içinde.
• Bazı çocuklar mutfak şefliğini çok sever. Lezzetli börekler ve kekler pişirmek rahatlatıcı bir aktivite olabilir. Hiç deneyimlemeyenler için de aile için yeni bir lezzet yaratmak değişik bir anı olacaktır.
• Aile üyelerinden birinin okuduğu bir kitabı analiz etmek okumayanların da bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır. Dili nasıldı, karakterler, kurgu vb.içerikleri konuşarak belki de yazarı anlama fırsatı yakalayabiliriz.
• Ailece hangi oyunları seviyorsunuz? Kutu oyunları, film izleme, Tabu gibi birlikte heyecanlı oyunlar akşamı güzelleştirebilir. Oynarken birbirimizi de tanımaya başlarız.
• Kumbara Dergisi, Meraklı Minik, Araştırmacı Çocuk ve Bilim Çocuk gibi digital dergileri inceleyebilirsiniz. Bazı müzeleri internet üzerinden gezmek bile mümkün bu hafta.
• Mutlaka canlı bir digital konser dinlemelisiniz.
• Evden uzaklaşmadan açık havada zaman geçirmeyi ihmal etmeyin.
• Anne-çocuk, baba-çocuk sohbet saatleri yaratın ama teke tek olsun. Birbirinizi dinleyin, konuyu kimin seçtiği önemli değil.
• Önemli olan birlikte geçirdiğiniz zamanlarda ailenize uygun olacak aktiviteleri kendiniz yaratabilmeniz çünkü en çok bu anlarda beynimiz yaratıcılığımızı geliştiriyor. Başkalarının önerileri yol gösterici olabilir ancak sizin yaratılarınız daha etkili olacaktır.
• Bununla birlikte evdeki zamanın tümünü birlikte geçirmeye çalışmayın. herkesin kendine ait zamanına saygı duymalı ve bazen sessizce gökyüzünü izlemeyi de ihmal etmemeli. Her anın aktivite ile dolu olması gerekmez.
  
702 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat