"ÇOCUKLARIN SESİ" OLARAK HEP BİRLİKTE..

İNATÇI ÇOCUKLAR..


Çocuklar istekleri ve arzuları karşısında çok azimli ve inatçı olabilirler. Bu durum çocukla ebeveynin önceki yıllarda başlayan iletişimine ve etkileşimine bağlıdır büyük oranda. Üç yaştan itibaren devam eden zorlayıcı inatçı davranışları yönetebilmek yine ebeveynin duyarlılığına bağlıdır. Çocuğu örselememek önemlidir.

*Çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız. Çatışma yaratacak konuları başında kontrol edin, inatçı davranışı başlatmayın. Çocuğunuzu dikkate almadan isteğinizi yerine getirmesi için ısrarcı olmayın. “ oyuncağını Kerem ‘e verir misin, o evimizde misafir”.
*Çevreden gelen talepleri öncelikle çocuğunuza sorun: “ Ayşe teyzen sana sarılmak istiyor, sen de ister misin?, Haydi amcana merhaba de, Bir şarkı söylesene,...”

*Çocuğunuzun isteklerine karşı ilk tepkiniz olumlu olsun. Anne babalar genellikle beklenmeyen isteklere karşı “ hayır” deme eğilimindedirler. Çocuğun inatçı tutumu bir süre sonra anne babayı bıktırır ve istek yerine getirilir. Bu tutarsız yaklaşım, çocuğun bir sonraki isteğinde daha inatçı olmasına yol açar. O nedenle, çocuktan gelen her isteğe ilk tepki olumlu olmalıdır ki hem inatçılık pekiştirilmesin hem de siz belki de evet diyeceğiniz bir durum için düşünme fırsatı kazanın.

*Çocukla iletişim kurarken sakin ve anlayışlı olun. Çocuklar yaptırımlı ve emir içeren ifadelere karşı tepkili olurlar. Emir ifadeleri, hangi yaşta olursak olalım rahatsız edicidir ve olumsuz duyguları harekete geçirir. Çocuğun yapması istenilen durumlar için “ bana yardım etmek ister misin, rica etsem getirir misin, lütfen yanıma gelir misin?” “gibi ifadeler  daha etkili sonuç verir. Öte yandan yapmama seçeneğini kullanma fırsatı da vereceği için bazı durumlarda daha kesin "birlikte yapalım" ifadesi kullanmanız gerektiğini hatırlayın.

*Çocuğun uygun olmayan isteklerine “duygu odaklı” yaklaşın. O anda yapılamayacak istekleri olur çocukların. Uyku zamanı geldiği halde TV izlemek isteyen çocuğunuza “Hayır, bu saatte izleyemezsin, uyku vakti şimdi” karşılığı inatçı tavrı tetikler. Oysa “ Şimdi uyumak istemiyorsun sanırım. Tv izlemek daha hoşuna gidecek öyle mi?” ifadesi çatışmayı engelleyen iletişim başlatır. Hayır demeniz gereken durumlar için bile başka bir yoldan yapılamayacağını anlatabileceğiniz ifadeler kullanın.

Güvenlik ve sağlıkla ilişkili değilse çocuğun tercihlerine saygı duymak benlik gelişimini güçlendirir.
  
1141 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat