"ÇOCUKLARIN SESİ" OLARAK HEP BİRLİKTE..

DENVER II GELİŞİMSEL TARAMA TESTİ

Denver II Gelişimsel Tarama Testi, yenidoğandan 6,5 yaşına kadar her çocuğa uygulanabilen  gelişimi değerlendirme aracıdır. Anne-baba ile yapılan görüşme sırasında çocukla ilgili bilgiler alınırken çocuğun becerilerini de inceleme olanağı verir. Görüşme, oyuncaklar ve kalem kağıtlarla sürdürülen test, çocuklar için eğlenceli olduğu kadar aileler için de öğreticidir; çocuklarına karşı daha duyarlı olmalarına yardımcı olur. Çocuğun becerileri ya da davranışları ile ilgili sıkıntı olup olmadığının sinyallerini verir. Bu nedenle çocuk muayene eden hekimlerin belirli aylarda muayene içinde testi yapmaları önerilir. Anne-babalar da eğer doktor kontrollerinde yapılmamış ise 6 ayda, 18 ayda, 2,5-3 yaş ve 4-5 yaş arasında  doktorlarından bu testin yapılmasını isteyebilirler.

Denver II Gelişimsel Tarama Testi, yeterlik sertifikasına sahip olan meslek uzmanları ve eğitimciler tarafından uygulanmaktadır.

Eğitim almak isteyenler test ile ilgili ayrıntılı bilgiye;www.gcn.org.tr    Ağ sayfasından, info@gcn.org.tr, birgulbayoglu@gmail.com   e-posta adreslerinden  ulaşabilirler.

  
9031 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat