"ÇOCUK SESİ" ile ...

Çocuğunuzu Büyütürken Yanınızdayım..

Mesaj Panosu


 İsim 
 Mail 
 Konu 
 Mesaj    
 
 
 
          

Yazılan mesajlar

Gamze karakuş (22/11/2016 15:21)
Konu : Sabrımın sonu 😞
Mesaj : İyi günler Birgül hanım. 25 aylık bir oğlum var doğduğu günden beri ağlıyor kolikti dişti 2 yaş sendromdu derken gününün çoğu zamanını ağlayarak geçiriyor 😢 Gece uykusuzluğu gün gÜn artarak devam ediyor . Yemek deseniz o da hiç Yok denecek kadar az hatta son bir aydır uyku ve ağlama problemimiz iyice arttı. İlgili anne ve babayız hem fiziksel hem zihinsel gelişimi için elimizden geleni yapıyoruz. Ama bu bitmek bilmeyen ağlamalar artık o kadar yordu ve bıktırdı ki artık çok yoruldum lütfen bi çıkış bi çözüm yolu gösterin sabrım tükenmek üzere 😥
"İki yaşındaki bir çocuğun sürekli ağlaması, huysuzluğu ve hırçınlığının mutlaka bir nedeni vardır. Çocuk hekimi muayenesi normal ise çocuğu neyin rahatsız ettiğini belirlemek gerekir. Öte yandan bazen yaşam koşullarımız çocukların gelişimsel ihtiyaçlarını yeterince iyi görmemize engel olur. İlgili anne-babalığın tanımını yapmak yararlı olabilir ama öncelik biyolojik sağlığında."
Editör Notu
Sevil (08/09/2016 04:03)
Konu : Kreşten alma kararsızlığı
Mesaj : Merhaba Birgül Hanım
33 aylık oğlum 2 haftadır kreşe gidiyor hergün ağlıyor gelincede sen yoksun diye çok ağladım anne diyor.bende 5,5 aylık hamileyim doğumdan sonra yanıma alayım diye düşünüyorum yani çocuk 4 ay kreşe gitmiş olacak. şimdiden kreşten vazgeçip bakıcı mı bulsak çaresizlik içinde kıvranıyoruz maalesef görüşlerşniz bizim için önemli
"Kardeşin gelmesinden önce kreşle sosyalleşme, kardeşe uyum sürecini kolaylaştırır. Her çocuk ilk 6 ay anneden ayrılmakta zorlanabilir, zaman tanımak gerekir. Doğum sonrasında kreşe devamlılıkta esnek olunsa da arkadaşlarından uzaklaşmamasını sağlamak yararlı olacaktır."
Editör Notu
gülşen (11/01/2016 21:53)
Konu : testler
Mesaj : Merhaba Birgül hanım, isminizi çalıştığım hastanedeki bi çocuk gelişim uzmanından aldım. merak ettiğim denver ıı ve stanfort binet zeka testleri ne derece doğrudur gercekçidir? 5.5yaşında ki kızıma 2.5yaşından beri gittiğimiz merkezlerde yapılıyor ve yaşının 2-3yıl üstünde sonuçları çıkıyor. Ne yapalım bilemedikki. sürekli bi merkeze gitmelimiyiz. şimdi ilk.1sınıf. Teşekkür eerim
"Gelişim testleri 3.aydan 7 yaşına kadar rutin gelişim kontrolü içinde yapılır, amaç olası bir sağlık sorununu erken yakalamaktır; üstün yetenek vb bilgiyi vermez. Çocuğun zayıf ve güçlü yönlerini gözden geçirip başarılı bir okul yaşamına hazırlık yapılması önemlidir. Zeka testleri ( Stanford-Binet, WISC-R ) 6 yaşından önce değerli değildir, sonuçları kesinlik göstermez. Okul çağı çocuklarında öğrenme ya da uyum konusunda sorun yaşayan çocuklar için doğru tedavi planlamak amaçlı uygulanmaktadır."
Editör Notu
Özlem ÇAĞLAYAN (07/05/2014 15:48)
Konu : İdolümsünüz :)
Mesaj : Siteniz çok güzel olmuş. Herkesin fayda görebileceği bir paylaşımı var. Sizin gibi alanında uzman kişiler çoğalmalı bence :)
Sizi tanıdığım için kendimi şanslı görüyorum.
Tecrübeleriniz ve bilgileriniz benim için çok önemli :)
Teşekkür ederim Birgül Hnm.
bahar eser (20/04/2014 22:46)
Konu : kreş değişikliği
Mesaj : merhaba, oğlum haziranda 2,5 yaşını bitirecek. altı aydır haftada 3 gün ikişer saat bir kreşte oyun grubuna gidiyor. kreşin ilgisizliği ve hoş olmayan bırkaç olay nedeniyle değiştirmeyi düşünüyorum. ancak arkadaşlarına ve öğretmenine alıştı ve oğlumun orda mutlu olup olmadığı konusunda verilen cevaplardan kuşku duyuyorum. bu aşamada kreş değişikliği onu nasıl etkiler? ve bu değişikliği yapmadan önce kreşten alıp bir süre evde kalmasını mı sağlamalıyım? yardımcı olursanız çok sevinirim...
"Bahar Hanım, kreş ve okul yaşamı çocuk kadar sizin de mutlu olmanızı gerektiren durumlardır. Mutsuzsanız hareket zamanıdır. Çocuklar siz yanlarında olduğunuz sürece her ortama kolaylıkla alışırlar, yeter ki sevgi ve oyun olsun.. "
Editör Notu
sinem burkan (03/04/2014 09:45)
Konu : tutulma
Mesaj : MERHABA 5 YAŞINDA BİR OĞLUM VAR.2,5 YILDIR KELİME TEKRARLARI OLUYOR.AN AN ANNE ŞEKLİNDE OLUYOR.ÇOĞUNLUKLA HEYECANLANDIĞI ZAMAN ARTIYOR.BAZI HARFLERİDE FARKLI SÖYLÜYOR K YERİNE T GİBİ.2,5 YAŞINDA DÜŞÜP KAFASINI ÇARPMIŞTI.BU DURUMUN KEKELEMESİNE ETKİSİ OLMUŞMUDUR.NE YAPABİLİRİZ.YAŞI İLERLEDİKÇE GEÇER Mİ?ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.
"Bu yaşlarda ortaya çıkan konuşmada takılmalar öncelikle Kulak Burun Boğaz doktoru kontrolünü gerektirebilir. Ardından altı aydan uzun sürdüyse Odyoloji uzmanı ile görüşmek yararlı olabilir. Bu arada evde bu konunun konuşulmaması ve çocuğun sıkıştırılmaması önemlidir."
Editör Notu
ayşe (18/04/2013 16:31)
Konu : bebek gelişimi
Mesaj : merhaba, benim kızım 18 aylık konuşması hala net değil anlamsız kelimeler söylüyor sürekli tekrar ediyor ve anne dede baba kedi felan diyor sadece bu normal mi acaba; yürümesi çok iyi fakat evde parmak ucunda yürüyor çoğu zaman; tam olarak katı gıda yiyemiyor kusuyor öğürüyor ancak pütürlü olursa yiyor. Hala menümüz şu şekilde kahvaltıda büsküviyi peyniri yumurtayı devam maması ile püre yapıp veriyorum, çorba yoğurt yiyor ama pilav makarna köfte gibi şeyleri yemiyor. diğer sulu yemekleri ezince beğenirse yiyor. televizyon izliyor genelde, onunla oynamak istiyorum biraz oynuyor sonra başka şeylere yöneliyor oyuncaklarıyla uzun süre oynamadan evdeki eşyalarla ilgileniyor. aslında genel anlamda memnunum ama bu şeyler kafama takılıyor internette bişeyler okudukça daha çok kafam karışıyor. yani akıllı söylenenleri anlıyor hareketli fiziksel gelişimi bile 2 ay önde gittiğini söylüyor hemşire sizden öğrenmek istediğim bu olanlar normalmi ve ne olursa sorun olduğunu düşünmeliyim. lütfen cevap yazınız. Teşekkürler
"18 aylık bebekler; - oyuncaklarla fazla ilgilenmezler, ev eşyalarıyla oynarlar. Keşfetmesine izin vermelisiniz. Tehlikeleri siz engelleyin. - oyuna katılırlar ama kısa sürelidir, ilgilerini başka şeyler çekebilir. oyun için ona zaman ayırdıysanız yönlendirmeden onu takip etmelisiniz. - Yemek seçebilir ve iştahsız, isteksiz olabilirler. Zorlamayın.Elleriyle yiyebileceği yemekler hazırlayın, ailece sofrada yemek yiyin,kalabalık sofralar iştah artırır. - Anne , baba kelimelerini net kullanırlar ayrıca 5-6 kelime kullanırlar. Az konuşsalar da sizin çıkardığınız sesleri taklit ederler. -Basit komutları anlarlar. terliğimi getir, bunu masaya koy .. İnternet kirliliğine dikkat etmenizi, çocukla ilgili bilgileri yayınlanmış kitaplardan takip etmenizi öneririm. Sağlıkla ve tadını çıkararak büyütmenizi dilerim."
Editör Notu
esra (25/03/2013 20:54)
Konu : kızım ve okul problemi
Mesaj : merhaba 6 yaşında kızım var ve bu sene anaokuluna yazdırdım okula alışmada problem yaşamadık fakat şimdi okula gitmek istemiyor.yaklaşık 1 haftadır okula gönderemiyorum geçen gün bende yanında sınıfta durdum öyle ikna edebildim.öğretmeni ile de konuştum herhangi bir problem yaşamadıklarını söyledi. kızıma sorduğum zaman bir sebebi yok okula gitmek istemiyorum diyor bulunduğum yerde pedagog yok götüremiyorum lütfen yardımcı olursanız çok sevineceğim çaresiz kaldım ne yapmam gerektiğini ve nasıl davranmam gerektiğini bilemiyorum. cevabınızı bekliyorum teşekkürler
"Okula hazırlık ve okul kaygıları ciddiye alınması gereken durumlardır. Hem okul rehber öğretmeniyle hem de sınıf öğretmeniyle daha ayrıntılı görüşme yapmanızı öneririm. Sonuç alamazsanız bulunduğunuz ilde varsa ÇOcuk Ruh Sağlığı Uzmanı yoksa "Rehberlik- Araştırma Merkezi" size yardımcı olacaktır. "
Editör Notu
S.S. (12/03/2013 12:34)
Konu : Teşekkürler..
Mesaj : İYİ Kİ DOĞDUNUZ...
hayatımızın belki de en zor zamanlarında sizinle kesişti yollarımız..
ve Siz, bizim için çok önemli bir kapının anahtarı oldunuz, ki bu da, UMUT...
zamanla umutlarımız güçlendi ve olumlu gelişmelerle hafifledi zorluklarımız.
yaşadığımız her bir olumlu gelişmeyle, yüreğimize inen bütün tebessümlerde Siz de varsınız.
İnanın kelimeler kifayetsiz kalıyor, tarifte zorlanıyor duygularımız...
işte bütün bunlardan ötürü;
ŞÜKÜRLERİMİ SUNUYORUM YARADANA, ŞUBATTA HEDİYE ETTİĞİ İÇİN SİZİ BİZE...
ve Sizin için sağlıklı, mutlu, başarılı uzun ömürler diliyorum...
Doğum gününüz kutlu olsun.
İYİ Kİ VARSINIZ...
"Ne harikasınız! Çok teşekkür ederim. Bu sözleriniz de benim için ayrıca umut verici. Demek ki doğru yoldayım. Durmak yok yola devam öyleyse.. Hep birlikte.."
Editör Notu
meryem ünlü (13/02/2013 11:45)
Konu : ağlam krizleri
Mesaj : Öncelikle merhaba,oğlumuz onur ılgaz a 2.5 yaşına kadar bakıcı evimizde baktı.anne ve baba olarak finans sektöründe çalıştıgımız için geç geliyoruz.2.5 yaşında kreşe gönderdik bütün çocuklarda oldugu gibi alışma dönemi 1 hafta sürdü 6 aydır kreşe devam ediyor ve sıkıntı yoktu öğretmeni ve ardaşlarını seviyordu son 2 haftadır kreşe başladıgımız ilk aya tekrar döndük kreşe gitmek istemiyor öğrt sevmedigini söylüyor ve kreşin kapısından içeri girmemek için aglıyor babasıyla ne yapacagımızı şaşırdık.kreş ile görüştügümüzde bi kaç öğrencidede aynı sorun oldugunu sıkılmış olabileceklerini ve farklı etkinlikler için kreş dışı ziyaretlerini artırdıklarını söylüyorlar.Onur ılgaz a neden gitmek istemedigini sordugumuzda arkadaşlarınn kendisine vurduklarını söylüyor ama verdigi isimler aynı zamanda en iyi anlaştıgı arkadaşlar,ne yapcagımzı şaşırmış durumdayım ne yapmalıyım lütfen bana yardımcı olun bi yol gösterin.cevabınızı sabırsızla bekliyor olacagım.
" Başlangıçta keyifle ve istekli kreşe başlamak kreş ya da okul yaşamının hep aynı düzeyde devam edeceğini göstermez. Aksine başlangıçta bol oyuncaklı ve ilgili bir ortam çocukları eğlendirir ancak ilerleyen dönemlerde gerçek hayatın yansıması olaylarla karşılaştıklarında güvenli hissettikleri evlerine geri dönmek isterler çocuklar; bu hiç şaşırtıcı değildir. Kurallar, diğer çocuklarla çatışmalar, sevmedikleri yemeklerle karşı karşıya kalınca kaçma isteği çok doğaldır. oysa biz onları güçlendirerek yaşama hazırlamak adına gönderiyoruz kreşe. Öyleyse duygu ve isteklerini dile getirdiklerinde onları gerçekten dinleyerek paylaşmak ve nasıl bir çözüm ürettiklerini izleme zevkini de yaşamanız gerekir. Olayların nedenini değil bu durumda neler yapılabileceğini sormak gerekir. yaşadığı her olay minik yavrunuzu hayata hazırlayıcı bir deneyimdir. Bu deneyimleri kazanca çevirecek iletişim becerilerinizi geliştirmeniz gerekir. Çocuk büyütmek büyüdükçe zorlaşır.."
Editör Notu
fatma (24/12/2012 17:17)
Konu : 20 aylık - konuşmama
Mesaj : Merhaba 20 aylık bir oğlum var ve anne yerine adde ve de baba diyor.fakat bunları bilinçli olarak bize karşı söylediğini düşünmüyorum.sadece biz söyleyince tekrar ediyor.onun dışında söylediğimiz kelimeleri tekrar etmiyor.aldısı gayet iyi işaretlerle anlatıyor.ve konuşamadığı için sinirli davranışları var..ne yapmamızı önerirsiniz acaba nasıl davranmamız gerekiyor.yardımcı olursanız çok seviniriz.
"İki şey öneriyorum: 1- TV yi 3 ay kapatın ve hiç açmayın. Yalnızca radyo dinleyin. 2- Çocuğunuza hiç soru sormayın, her konuyu siz anlatın. Hala sorunuz devam ediyorsa sizi görüşmeye beklerim.. Sevgiler.."
Editör Notu
Didem (28/08/2012 15:56)
Konu : 1,5 yas ve kres
Mesaj : Merhaba,

Web sitenizi cocuk doktorumuz ertugrul guler in web sitesinden buldum. Tarziniz ve soyledikleriniz cok dogru geldi. Size danismak istedigim bir konu var. 1 yasinda bir oglum var ve ne yazik ki buyuk anne buyuk babalardan ayri bir sehirde yasiyoruz o yuzden ogluma bakici tuttuk ancak ben 1,5 yas civarinda onu dogru bir krese ya da oyun grubuna gondermeyi dusunuyorum. Bakici ile olan gelisiminden daha yararli olacagini dusunuyorum. Acaba 1,5 yas bu girisim icin erken mi? Fikrinizi almayi cok isterim.
"Merhaba Didem Hanım, Bebekler ilk 2 yıl daha çok bire bir ilişki isterler. Gelişimleri için daha yararlıdır. Ancak koşullar ve güvenlik konuları bazen bebeklerin kreş bakımını gerekli kılar. Eğer bakıcınızla bebeğiniz mutlu ise siz güvenli hissediyorsanız 2 yaşına kadar kreşi bekleyin. Bana doğrudan bb@cocuksesi.com adresinden yazarak da bilgi alabilirsiniz. Sevgiyle büyütün.."
Editör Notu
asude (19/07/2012 14:14)
Konu : kabızlık
Mesaj : Birgül hn.Merhaba,
Benim .2,5 yaşında bir kızım var.yaklaşık 1 ay kadar önce virütik bir enfeksiyon geçirdi.bununla birlikte iştahsızlık ve kabızlık problemi oluştu.Dr. danıştığımızda fitil önerdi.Ayrıca enfeksiyon sırasında idrar tahlili için torba da bağladık. bunu evde 1-2 kez denedik.sonuç alamadık.
fitilden sonra kakasını yaptı ama kabızlık devam etti.sonra farkettim ki çişini ve kakasını kendi tutuyor.
fitilden ve torbadan kormuş sanırım çünkü anne yağ sürme ilaç sürme hiçbirşey sürme diyor.
en son dupalak adlı bir şurup denedik
bir nebze olsun rahatlattı ama kakası yada çişi gelince ağlayarak uyuycam diyor,acıyor diyor.
şimdilik z.yağ ve kayısı vs.ile idare ediyoruz ama psikolojik olarak onu nasıl rahatlatmayız ne yapmalıyız şaşırdık.Bizi yönlendirebilirseniz sevinirim.Birde eylül başında kreşe başlatma planımız vardı.Bir sorun olur mu acaba?
Teşekkürler.
"Tuvalet eğitiminin sürdüğü hatta kontrolünün kazanılmaya başladığı bu yaşlarda yaşanan kabızlık, idrar yolu sıkıntıları ya da diğer sağlık sorunları çocukların tuvalet alışkanlığı kazanımını geciktirebilir. Çocuğunzun bedensel ihtiyaçlarına özenli ve saygılı bir tutum gereklidir. ilaç vb. girişimleri zorlayıcı olmadan sabırlı ve tepki göstermeden uygulamanız yararlı olacaktır. Acılı süreç geçtiğinde tuvalet alışkanlığına yeniden başlayabilirsiiz. Çocuğunuzun yalnızca yanınızda olmaya ve anlaşılmaya gereksinimi var.kreş bu sürece olumlu katkılar sağlar. "
Editör Notu
fatma (04/04/2012 19:09)
Konu : gelişim testleri
Mesaj : Hocam merhaba ben rehabilitasyon merkezinde çalışıyorum açmayı düşündüğünüz gelişim tarama testleri varmı? biz meslek elemanları olarak katılmayı düşünüyoruz bu konuda bilgi verirseniz seviniriz
"Fatma Hanım kendinizi geliştirmek ve çocuklara daha iyi hizmet sunmak adına çabanızı kutluyorum. Gelişim tarama testi olarak Denver II öncelikli bizim için ve yeterli de. Tarama testi bildiğiniz gibi yalnızca ilk adım demek. Bir tanesini kullanıyor olmak yeterli ancak çocuğa göre ek değerlendirme yöntemlerini kullanmak gerekli. Bazen yalnızca anne ile görüşmek ya da anne ile çocuğun ilişkisini izlemek bile değerlendirmeyi çok başarılı kılabilir. Bu nedenle test eğitimi değil ama ayrıntılı değerlendirme kursu açtık. gcn.org.tr sitesinden takip edebilir,kayıt yapabilirsiniz. Sevgiyle ve bilimle kalın.."
Editör Notu
EMEL AKBAŞ (17/02/2012 09:09)
Konu : teşekkür.
Mesaj : Bir gün Denver II GTT kursu açılmıştı sanırım bundan 4 yıl kadar önceydi. Kursa katıldım ve çok şaşırmıştım. Bir Çocuk Gelişimci neler yapmaktaydı! ve çok iyi işler başarmaktaydı. Yaşadığım bu deneyim beni sana doğru itti. Seninle yakınlaşmam gerektiğini ve senden öğrenebileceğim çok şey olabileceğini hemen anlamıştım. Yanına uğruyordum bana samimi ve sıcak davranıyordun. Zor ancak bir o kadar da kolay bir insan olduğunu keşfetmiştim. Disiplini ve çalışmayı seviyordun. Sözüne sadık, çalışkan ve akıllı kadınları seviyordun. Zaman geçtikçe bana o kadar çok destek oldun ki birlikte bilimsel araştırmalar yaptık, hazırladık, sunduk. Ciddi emekler verdik. Hastalara en iyi ve kaliteli hizmet nasıl sunulabilir bunları keşfettik. Tam anlamıyla işimi yapmaya başladım. Bir “Çocuk Gelişimcisi” ne yapıyorsa ve yapması gerekiyorsa yapıyordum. Bu durum iş verimimi artırdığı gibi hastanede tanınmamı sağladı. Şimdi geçmişe baktığımda bana gösterdiğin yolu çok iyi anladığımı düşünüyorum. İyi bir anne ve iyi bir eş olduğunu biliyorum. Seninle evinde yapıp yediğimiz cevizli tarçınlı havuçlu kek saatlerimizden aklımda kalanlardan mükemmel bir kadın olduğunu düşünüyorum.Bana hem kalbinde, hem evinde hem de meslektaş olarak yanında yer verdiğin için çok teşekkür ederim. Anne olmaya hazırlandığım şu günlerde senin gibi bir dostum olduğu için seninle gurur duyuyor ve sana minnettarlığımı belirtmek istiyorum. Her zaman oğlun ve eşinle birlikte bir ömür mutlu ve huzurlu olmanı diliyorum. Her şey gönlünce olsun….
"Yaşamınızda fark yaratabildiysem ne mutlu bana.. Teşekkür ederim. Güzellikler yaratamadığımızda varlığımızı sorgulama zamanıdır kanımca.."
Editör Notu
ELVAN ÇELİK (19/10/2011 00:35)
Konu : bizim için önemlisiniz
Mesaj : merhaba gerçekten bizim için çok önemlisiniz benim ve benim gibi çocukları olan annelerin size ihtiyacı var sizin deneyim ve bilgileriniz bizim bebeklerimiz için umut ifade ediyor böyle bir site kurduğunuz için teşekkürler bizimle olduğunuz teşekkürler
"Ne mutlu bana sizlere katkım olduysa. Tüm çabam "bebeklerin ve çocukların sesi olmak" adına.."
Editör Notu
mine çakallı (05/10/2011 10:59)
Konu : denver 2 testi
Mesaj : merhaba, şu an 4,5 yaşında kreşe giden bir kızım var. denver 2 testi yaptırmalı mıyım? Ankara'da nerede yaptırabiilirim? Teşekkürler
"Denver II Testini Ankara'da Hacettepe Çocuk hastanesinde, Keçiören Eğt.Arş.Hastanesinde, Sami Ulus Çocuk Hastanesinde,Ankara Hastanesinde,Gelişimsel Çocuk Nörolojisi Derneğinde ve özel kliniklerde yaptırabilirsiniz. Okula başlamadan önce bir kez çocuğunuzun becerileri ve davranışlarını değerlendirmeniz çok yararlı olacaktır. Zayıf ve güçlü yönlerini öğrenerek çocuğunuzun başarısını artırmak sizin elinizde... Böyle duyarlı bir anne olduğunuz için ayrıca kutluyorum.Sevgilerimle.."
Editör Notu
Saat